Depresyon

DEPRESYON NEDİR ?

Depresyon, toplumda son derece yaygın, çok az tanınan ve üzerinde çok fazla yanlış bilgilerin yaygın olduğu çok kritik bir konudur.

Depresyon, çökkün duygu hali yani; isteksizlik, değersiz hissetme, enerji yoksunluğu, insanlardan uzaklaşma, uyku, iştah, cinsel istek kaybı ya da rutin olaylara karşı ilgisizlikle belirginleşen bir duygu durum bozukluğu olarak tanımlanabilir. Ayrıca hem biyolojik hem sosyal hem de kişinin kişisel özelliklerini ilgilendiren çok etmenli bir tablodur.

Aynı zamanda bir duygu halinin görüntüsünden, başka bir düşünce yapısını ilgilendiren, bedensel biyolojik tabloları değiştiren ve davranışlar üzerinde etkisi olan bir rahatsızlıktır.


 

HER ÇÖKKÜNLÜK DEPRESYON MUDUR?

Depresyonun diğer hayatın içindeki moral çökkünlüklerinden ayrılması çok önemlidir.  Çünkü günlük hayatın içinde bir kaç gün veya bir süre hayattan zevk alamaması, sıkıntılı ve isteksiz olması yaşamın bir özelliğidir ve bu her zaman bir rahatsızlık olarak görülmemelidir.


 

DEPRESYONUN EN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

1. Süre (en az iki hafta ve daha fazla sürmesi durumudur)

2. İşlevsellik (aile, sosyal veya mesleki anlamada işlevselliğin azalması veya rahatsızlık duyma durumudur)


 

DEPRESYON KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLÜR MÜ ?

Depresyonun kendiliğinden çözülüp çözülmemesi şiddetine ve ağırlığına bağlı olarak değişmektedir. Depresyon, çok acılı ve kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen bir süreç olduğundan dolayı mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.


 

 

Uzm.Psk. Selfinaz DURSUN

 

 

 

 

 

MAKALELER