SAVUNMA DAVRANIŞININ İLİŞKİLERE ETKİSİ
 

 

Mahşerin dört atlısından yani ilişkileri sona götüren 4 maddeden (aşağılama, eleştiri, savunma davranışı, duvar örme) birisi olan “savunma davranışı” nedir?

 İlişkilerimizde ne sıklıkla savunma davranışında bulunuyoruz?

 Partnerimiz bu durumdan şikayetçi mi?

 

İlişkilerine bitmesine neden olan davranışlardan birisi olan savunma davranışı, çiftlerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan sürekli olarak kendisini savunmasıdır. Savunmada en belirgin özellik kişinin partnerinin söylediklerini duymamasıdır. Çiftlerden birisi eleştirildiğinde karşı taraf savunma davranışına gider, ancak savunma davranışı da bir çeşit karşı tarafı suçlama davranışı olduğu için bu kısır döngü devam eder. Çoğu zaman ilişkilerde savunma davranışını sergilediğimizi fark etmemiz oldukça zor olmaktadır hatta ilişkimiz bitene kadar bu davranışı sergilediğimizin farkında olmayız çünkü bu davranışımız tamamen içgüdüsel bir tepki olarak çıkmaktadır.

 

Şimdi sizden yoğun bir iş gününden çıktığınızı ve baygın bir halde televizyon izlediğinizi hayal etmenizi isteyeceğim. Partneriniz geldi ve size “bugünlerde bana karşı biraz daha az vakit ayırıyorsun. Artık benimle hiç konuşmuyorsun bu durum beni etkiliyor.”  gibi bir cümle kurdu. Sizin tepkiniz nasıl olur?

 

Her şeyimi anlatıyorum ya, ne alakası var saçmalama; ne oldu şimdi durduk yere? Zihnini okuyamam ki ben nerden bilebilirdim? Ben böyle konuşmaları beceremiyorum biliyorsun; o kadar abartıyorsun ki bunda büyütecek ne var?.. Gibi tepkiler mi oluyor?

 

Yoksa ben dili kullanarak “ kusura bakma, bugün işler biraz yoğun olduğu için seninle ilgilenmekte biraz zorluk çekiyorum çünkü çok yorgunum” gibi açıklayıcı, yargısız tamamen o durumu açıklayan bir cümle mi kuruyorsunuz?

 

Partnerinize tepkiniz çoğunlukla bu ve buna benzer örnekler şeklinde değişiyorsa siz de partnerinize karşı savunma davranışında bulunuyor olabilirsiniz. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

 

Öncelikle savunma davranışında bulunduğumuzun farkında olmalıyız. Bu farkındalığa dilerseniz kendi imkanlarınızla dilerseniz bir uzmanın yönlendirmesiyle ulaşabilirsiniz. Bu süreçte yanınızda bir destek isterseniz uzman kadromuzla Psikoterap-İst Eğitim ve Danışmanlık Merkezi olarak yanınızdayız.

 

 

 

Uzman Psikolog Damla KANKAYA

 

Psikolog Sude Ceylin BARS

 

KAYNAKÇA

https://psikolojistanbul.com/2014/11/14/birkac-savunma-yontemi/

 

 

 

 

MAKALELER