SÜPER ANNE SENDROMU
 

SÜPER ANNE SENDROMU

 

Günümüz çağında hepimizin bildiği ve alıştığımız birçok rahatlığın yanında bir o kadar da bizi bu hayatta tutmak, kendimizi ve sevdiklerimizi korumamız için gerekli olan birçok sorumluluğumuz olduğu tartışılmaz iken hep en iyisi ve en güzeli olsun diye koşturuyoruz.  Günlük hayatın koşuşturması içerisinde buna bir de iş ve sosyal yaşantı koşturmaları da ekleniyor. İster çalışan kadın olsun ister olmasın tüm bu zorluklar arasında mekik dokuyan kadınların son zamanlarda artış sağladığı bir durum olan “Süper Anne Sendromu” olarak tanımlanıyor.  Psikoloji ve tıp dünyasında da yeni bir isim olarak anılmakta olan bu durum vücudun fiziksel ve psikolojik olarak baskıya karşı direnmesi sonucu ortaya çıkıyor.

 

Nedir Bu Süper Anne Sendromu?

 

Süper Anne denmesinin sebebi bir kadın gündelik yaşamında birçok şeye aynı anda koşabiliyor. Kadının bir günü zaten ortalığı toparlamak, çocukların sorunlarıyla uğraşmak ve ev işleri ile uğraşmakla geçerken çalışan kadınlara bir de iş yaşamındaki tempoda dâhil oluyor. Bu süreçte kadın tüm bunların yorgunluğu olduğunu düşünerek dinlenemediği için ağrıları olduğunu düşünerek hareket ediyor. İlerleyen zamanlarda ağrılarının kronikleşmesi ile uzun süreli ağrılara dönüşmesi ve psikolojik olarak iyi olmadığını düşünmesi ile bir uzmana başvuruyor. İlk etapta bu durum düşünüldüğü kadar ciddi değilmiş gibi gelse de bunun etkilerini hem kendi hayatında hem iş hayatında hem de aile hayatında ciddi problemler ile karşılaşabiliyor. Genellikle geç yaşta anne olan ya da ilk çocuğu olan annelerde görülme olasılığı daha fazla olmakla beraber yoğun iş temposunda olan eğitim düzeyi yüksek kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Böyle bir anne adayı ya da anne daha bilinçli olacağını düşünerek her şeye kendisi koşturmaya çalışıyor ve bir yandan da diğer işlerine yoğunlaşmaya çalışıyor. Aslında kişi farkına varmadan kendi hayatını zorlaştırıyor bunun için belirtilere kulak vermeniz yeterli olacaktır.

 

Siz De Bir Süper Anne Misiniz?

 

- Gün içerisinde kolaylıkla yapacağı işlerde bile süper anneler kendilerini aşırı kaygılı ve gergin hissederler. Daha önce kolaylıkla yaptıkları işleri gözlerinde büyütürler ve bu onlara karmaşa yaratabilir.

 

- Süper anneler kendilerine göre plan program yapmazlar. Bebekleri doğduktan itibaren çocuklarına yönelik plan program oluştururlar. Kendilerine zaman ayırma konusunda yeterli olmazlar. Genellikle çocuğunun programına dahil olurlar.

 

- Uyku konusunda ne yazık ki uyumaya bile fırsat bulamazlar. Çünkü devamlı bir koşturma içerisinde olup gece bile işlerini yetiştirmeye çalışırlar. Genellikle bu sürede ertesi günün işlerini ya da çocuğunun sorumluluklarını üstlenirler.

 

- Anne tarafından çocuğun korunmasının yanında bazen eşlere de müdahalede bulunabiliyor. Korumacı anne çocuğu ile ilgili düşüncelerini ve programlarını aynı şekilde eşi üzerinde de fark etmeden uygulayabiliyor. Buda eşler arasında ki en büyük tartışmalardan biri haline bürünebiliyor.

 

- Çocuğun bakımı ile ilgili tüm kararları ve planları kendisi üstlenen anne, eşini çok kez perde arkasında bırakmakla birlikte eşine bu konuda yakınmalarda bulunmakta olabilir.

 

Hayatınızı Sadeleştirin Ve Keyfini Çıkarın

 

Öncelikle düşünce yapınızı değiştirerek hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun. Fazla iş, fazla sorumluluk, fazla korumacılık vs gibi. Her şeyin mükemmel olmadan da yeterli ve doğru olabileceğini kabul etmeliyiz. Burada yakın çevrenizden bu desteği isteyebilirsiniz annenizden, eşinizden, büyük çocuğunuzdan size destek olmaları konusunda paylaşımda bulunabilirsiniz. Anne olmak dünyanın en güzel mesleği olmasının yanında en zor mesleği olarak da tanımlanabilmektedir. Evlatlarımız her zaman en değerlimiz, kıymetlilerimizdir. Fakat onlar için mükemmel olmaya çalışırken, kendimizi onlardan esirgememeliyiz.

 

Yukarıda bahsedilen süper anne sizlerden biri olabilirsiniz ve bu konuda nereye başvurmanız gerektiğini bilmiyor da olabilirsiniz. Öncelikle bu fazlalıklardan kurtulmak için psikolojik destek almanız gerekebilir. Bu konuda mutlaka bir uzmana başvurmayı unutmayın.

 

Unutmadan, bir çocuk büyüdüğünde, küçükken evin ne kadar temiz, kıyafetlerinin ne kadar ütülü, yemeklerin ne kadar lezzetli olduğunu hatırlamaz. Hatırladığı ve bir ömür unutmayacağı şey anne ve babasının sevgi ve ilgi dolu bakışları, birlikte oynadıkları oyunlar ve evdeki huzurdur..

 

Sevgiyle kalın..                                                   

 

 

Nagehan BAŞGÜN HOPLAR

Uzman Psikolojik Danışman

 

 

 

 

MAKALELER