DUNNİNG KRUGER SENDROMU
 

DUNNİNG KRUGER SENDROMU


·         Dunning Kruger Sendromu nedir?

·         Dunnin Kruger sendromunun belirtileri nelerdir?

·         Dunning Kruger sendromunun tedavisi var mıdır ?

·         Dunning Kruger sendromuna sahip olduğumuzu nasıl anlarız ?

      

Dunning Kruger Sendromu Cornell Üniversitesinin iki psikoloğu Justin Kruger ve David Dunning ’in tanımladığı Nobel (2000 yılında) ödüllü bir algılamada yanlılık eğilimidir, bir işte az yeterliliğe sahip bireylerin yetenek ve becerilerini abarttığı bilişsel bir önyargı varsayımıdır, psikolojik bir sendromdur.

       

Dunning ve Kruger ile özdeşleşen bu sendrom pek tabi ilk kez onlarla gündeme gelmemiştir. Türkçede  “cahil cesareti “ terimi ile, Konfüçyüs ve daha birçok filozofun  “gerçek bili, insanın ne kadar cahil olduğunu bilmesidir “ gibi sözlerle aslında bu sendromun tarihi 23 yıldan fazlaya dayanmaktadır. İlkçağlarda hiç av yakaladığı görülmeyen lakin avcılık konusunda çok iyi olduğunu düşünen birey yüzyıllar içerisinde backspin piri olduğunu söyleyip hiç par tamamlayamamış bireye dönüşmüştür.


Dunning ve Krugerin tanımladığı gibi bu sendrom gibi önyargı, az yeterlilikli insanlarda bir iç yanılsamadan ve çok yeterlilikli insanlarda dışsal bir yanlış algılamadan ve insanların yetersizlik eksikliğini fark edememesinden kaynaklanır. Üstbilişin özfarkındalığı olmadan, insanlar yeterlilik düzeylerini nesnel olarak değerlendiremezler.


Öznel değerlendirmedeki pozitif yanlılığı, bu bilişsel önyargıyı, algılamadaki yanlılık eğilimini, bu cahil cesaretini,  aşırı özgüven ile bağdaştırabiliriz.


Dunning kruger sendromunu direkt birey davranışları üzerinden tanımlamanın daha etkili olacağını düşünmekteyim. Dunning kruger sendromuna sahip bireyler ile evde, işte, sosyal hayatınızda, ilişkilerinizde karşılaşmanız kuvvetle muhtemel gelin biz önden hazırlığımızı yapalım ve hep birlikte bu insanları mercek altın alalım. Bu sendroma sahip insanlar aşırı özgüvenli olurlar, bilgiyi ve eğitimi aşağılarlar, çok gürültülü iş yaparlar, her duruma karşı tecrübeli olduğunu düşünürler, başarısız oldukları bir işi gizleme ihtiyacı hissederler, riyakar davranışlar sergilerler, ferdiyetçilik, kendini dev aynasında görme, ortamlarında en bilgili kişinin kendisi olduğunu düşünürler, tüm işlerini kendileri halletmek isterler,  kimin gerçekten nitelikli  yahut niteliksiz olduğunu göremezler, bugün söylediklerini yarın inkar ederler, kendi doğruları kesinlikle doğrudur, eleştiri kabul etmezler, üstlerine saygıları sonsuz, altlarına zulümleri kesintisizdir. Bilgiyi küçümsemenin yanı sıra tüm işlere yeterli ve yapabilecek kadar bilgili olduklarını hissederler bu nedenle her görevi üstlenmekten çekinmezler, yanlışları ortaya çıktığında bunu asla kabul etmez ve karşı tarafı suçlayıcı davranışlar sergilerler.

     

Dunning Kruger sendromuna sahip bir birey ile ilişki içinde olabilir yahut yukarıdaki özelliklere sahip olan kişi direkt siz olabilirsiniz, farkındalığı yükselterek, farklı bakış açıları geliştirmek, bilgi ve kültür düzeyini artırarak, özeleştiri becerisini geliştirerek, dışardan gelen eleştirileri dikkate alarak, değişime dönüşüme olan katı bakış açısından uzaklaşarak, bazen bir roman karakteri ile empati yaparak, bir yandan sizi yetersiz hissettiren konularla yüzleşmeye başlayarak, her işi yapamasanızda, her alanda çok iyi olamasanızda sizi her halinizle kabul edecek ve size sonsuz, koşulsuz sevgisini , anlayışı sunan insanlarla, sevdiklerinizle zaman geçirerek, başkalarından destek alarak ve başkalarına anlayış göstererek , hata, kusur ve sorunlar üzerine haddinden fazla yoğunlaşmadan, eksiğim ama nasıl tam olurum diyerek, eksiğim ama bazen de tam olmak zorunda değilimdir diyerek bu psikolojik sendromdan kurtulabilirsiniz. Değişim ve farkındalık bazen bir yazı belki yeni bir insan bazen güneşli bir hava bazen bir güleryüz bazen de bir terapi ile başlar , Biz Psikoterap-ist Eğitim ve Danışmanlık Merkezi olarak, deneyimli uzman kadromuz ile her daim yanınızdayız. Güneşli günler diliyorum!


Uzman Klinik Psikolog Damla KANKAYA

Sosyolog Gözde ÇIRAK 

 

 

 

 

MAKALELER