MASKELİ DEPRESYON
 

MASKELİ DEPRESYON

 

Maskeli Depresyon nedir? Depresyonda sadece duygusal belirtiler mi verilir? Sizce vücuttaki rahatsızlıklar depresyonun habercisi olabilir mi? Herkes depresyonu aynı şiddetle mi yaşar? Normal yaşantımıza devam ederken de depresyonda olabilir miyiz? Dışarıya karşı mutlu görünen birisi depresyonda olabilir mi?

 

Depresyon çeşitli dışsal ve içsel zorluklar sebebiyle kişilerde ortaya çıkan karamsarlık, çökkünlük, mutsuzluk, günlük aktiviteleri yapmada isteksizlik gibi duyguları yaşama halidir. Depresyondaki kişi günlük hayatındaki olaylardan ve ilişkisel problemlerden kaynaklı olarak kendisini mutsuz, huzursuz, isteksiz ve karamsar hissedebilir. Bunlar haricinde kişilerde uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, intihar girişimleri de görülebilir. Yapılan araştırmalara göre depresyonun yaşam boyu görülme sıklığı %5-17 arasında saptanmıştır. Depresyon yaşam boyu devam edebilen ya da uygun tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilen bir bozukluktur.

 

Yukarıda bahsedilen depresyon belirtilerinden ziyade kişilerin depresif ruh halinde olmaması, daha çok açıklanamayan bedensel problemler yaşaması durumuna maskeli depresyon denir. Kişilerde genellikle tıbbi olarak açıklanamayan somatik rahatsızlıklar görülmekte fakat depresyonun duygusal belirtileri görülmemektedir. Bu kişilerin yüz ifadesinde çökkünlük görülmez ve buna karşın sahte bir gülümseme mevcuttur. Maskeli depresyon durumunda kişi tüm gün insanlarla iletişim kurabilir ve bu iletişimi esnasında gayet neşeli görünebilir. Günlük işlerini yapmada bir eksiklik çekmez ve dışarıdan bir gözle bakıldığında kendisi de çevresindekiler de depresyonda olduğunu anlamayabilir. Bu durumda olan kişilerin iç dünyası çok karmaşık olsa da dışarıya karşı bu durumları hiç yansıtmaz. Kişi yaşadığı bir olay karşısında yüzünden gülücükleri eksik etmese de gerçek mutluluk duygusunu içinde yaşayamaz.

 

Kişiler genellikle kronik ağrı (baş, boyun, sırt, eklemlerde ağrı), uyku bozukluğu, bağırsak sorunları, cinsel bozukluklar, dermatolojik problemler, alkol-madde bağımlılığı gibi sorunlar nedeniyle doktora başvururlar ama yaşadıkları bu şikayetlerin kaynağını bir türlü bulamazlar. Bu depresyon türünde kişilerin savunma olarak inkar ve somatizasyonu kullanması olumsuz duygu-düşüncelerin bedende belirti vermesine sebep olur.

 

Doktorlar tarafından yapılan tahliller fiziksel şikayetlerin temelini saptayamıyorsa yaşanılan problemin psikolojik bir problem olabileceği düşünülmelidir. Maskeli depresyon tedaviye en olumlu sonuç veren ruhsal problemlerden birisi olduğu için uygun terapi yöntemleri ile bu ruh halinden çıkabilmek mümkündür. Böyle bir durumda psikolojik değerlendirmeler aksatılmamalı gerekli olan tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

 

 

Uzm. Klinik Psk. Damla Kankaya

Psk.Dan.Zehra Gür

 

 

 

 

 

MAKALELER