KORONADA ÖLDÜRMEYEN KAYGI

KORONADA ÖLDÜRMEYEN KAYGI

 

Öğretim Görevlisi Uzman Selin KALABAŞ, ‘’Korona (COVID-19) en çok yoğun kaygı yaşayan evhamlı kişileri etkiledi’’ dedi.    

 

      Kaygı diğer duygularımız gibi bizim bir duygumuz onu yok edemeyiz ama kaygıyı azaltmak için baş etme yollarını öğrenebiliriz. Kaygı anında  kişi hayatında başka hiçbir sorun yokmuş gibi onu kaygılandıran olaya odaklanmaktadır. Üzerinden zaman geçtiğinde dönüp aynı olaya baktığında eskisi kadar etkilemediğini fark eder. Viral salgından etkilenip kişi ‘’Anda kalmak’’ yerine ‘’Koronada kalmak’’tadır. Korona haberlerinden etkilenip yoğun kaygı anında iken kendisine şu soruyu sorabilir: ‘’Birkaç ay sonra bu olay beni nasıl etkileyecek?’’ Genellikle büyük resmi görmek, olaya farkı bir açıdan bakmak kaygıyı azaltabilir.

 

Ayrıca TV, sosyal medya gibi Korona ile ilgili haberlere sürekli maruz kalmak kaygıyı arttırabilir onun yerine kişi günde bir kez doğru bilgiye ulaşacağı haber kaynakları ile gündemi takip edebilir. 

 

Dahası, kaygıya neden olan şey aslında altında yatan işlevsiz düşünceden kaynaklanmaktadır. Kişi o düşünceyi fark edip, değerlendirip yerine sağlıklı olan düşünceler ile yer değiştirse kaygısının azaldığını fark edebilir. Aşırı kaygı ile baş edemediği durumlarda mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

 

 

 

 

MAKALELER