Mobbing kurbanı mısın ?
 Mobbing kelime anlamı olarak ‘’ bir veya bir grup insanın bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapmasıdır.

Peki bu nasıl gerçekleşir?

-Psikolojik Şiddet yoluyla

-Baskı yoluyla

-Yıldırma yoluyla

-Taciz yoluyla

-Tehdit yoluyla

-Soruşturma yoluyla

-Sıkıntı verme yoluyla

-Rahatsız etme yoluyla

bu yollardan bir veya birkaçının size yönelik olması mobbing altında olduğunuzu ve maalesef kurban konumunda olduğunuz sinyalini vermektedir.

Son zamanların en büyük çalışan problemlerinin başında gelmektedir mobbing. Özellikle psikolojik sorunlara ve iş yerinde engellenemez çatışmalara yol açmaktadır. Bunların başında iletişimsel çatışmalar gelse de ardından da büyük bir hukuki çatışma yaşanılacağı aşikârdır.

Hayatımızın çok büyük bir alanının kapsayan işimiz, mesleğimiz mobbing yoluyla büyük tehlikelere gebe kalır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz ki psikolojik dayanıklılığımız ve sağlıklılığımızdır. Ki önemli ölçüde etkilenir.

Mobbing günümüzde üstten asta çok daha rahat uygulanabilirken iletişimin tamamen bozulması ve iletişim engellerinin aşılamaz hale gelmesiyle birlikte zaman içerisinde asttan üste bir forma da dönüşebilmektedir. Bu yönüyle şiddetle benzer olan mobbing nasıl ki şiddet gören şiddet uygulayıcı potansiyeline sahipse ; psikolojik sağlıklılığı tehdit altında olan birey mobbinge maruz kaldıkça o da asttan üste yönelik değişik yöntemlerle mobbing uygulayıcısı durumuna geçebilir.

Bu da genellikle;

-Talimatlara uymama

-Geç gelme

-İşleri erteleme/yapmama/yanlış yapma

-Dedikodu

-Konum tehdidi

-Hiyerarşik düzene aldırmama/başkaldırma

                                      gibi formlarda asttan üste mobbing formlarında gerçekleşir.

 

Mobbing kurbanının meslek algısını, mesleki bütünlük duygusunu, mesleki benlik duygusunu zedeler. Aynı zamanda kişinin kendine yönelik kuşkusunu artırıp paranoyalara ve kafa karışıklığına neden olur.

Yapılan bilimsel araştırmalarda mobbing;

-ağlama

-uyku bozuklukları

-duydurum bozuklukları

-depresyon

-yüksek tansiyon

-panik atak gibi kaygı bozuklukları

-kalp krizi

gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Mobbing kendini hissettiren, ben geliyorum diyen maruz kalmak üzere olan veya kalmış olan bireylerde mutlaka sezgisel olarak hissedilir. Bunun şüphesi bile mobbingin başlamış olacağının yeterli kanıtı düzeyindedir. Bu nedenle bu güçlü psikolojik baskı sizi çember içerisine almadan ve psikolojik sağlıklılığınızı sömürmeden mutlaka bir uzmanla görüşmeniz faydalı olacaktır.

 

                Şöyle ki hukuki olarak bir sorun çıkmadan bir uzmanla görüşmeniz sorunların daha da büyümemesine katkı sağlarken ; hukuki sorunun çıkmış olması ihtimaline karşı da sizin için bir kalkan aynı zamanda da güçlü bir kanıt olacaktir.

 

 

Uzman Psk. Fatma EFE

PsikoTerap-İST Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

 

 

 

 

 

MAKALELER